Změna klimatu jako ženská otázka
Změna klimatu se samozřejmě týká všech lidí – a nejen – na planetě. Proč by to ženy měly prožívat jinak? Na to nám přijela odpovědět uznávaná a oceňovaná novinářka Silvie Lauder, které v tomto roce vyšla úspěšná kniha V pasti pohlaví.
Účast na přednášce byla dle očekávání vysoká a debata proto neztrácela dech ani po dvou hodinách.
V úvodu besedy Silvie Lauder přednesla důvody, proč se žen klimatická krize dotýká jinak než mužů – že o ní jinak přemýšlejí, znamená pro ně něco jiného a jinak se v souvislosti s ní chovají.
Z výzkumů (například toho, který inicioval Český rozhlas v roce 2021) vyplývá, že ženy obecně berou klimatickou krizi vážněji (je mezi nimi méně skeptiků) a více reálně se proti ní snaží jednat (kupříkladu více třídí odpad). Změny klimatu prožívají ženy jinak i třeba z toho důvodu, že je fyzicky více ovlivňují extrémní vedra a podobně. V době krize se také stupňuje domácí násilí, které opět hůře dopadá na ženy. A krize také ztěžuje přístup žen k pomoci v rozvojových zemích.
I přes to všechno je žen ve veřejném prostoru stále málo a nedostávají tolik prostoru jako muži. (Česká republika je v indexu rovnosti mužů a žen v Evropě na 25. místě z 27 – předběhla pouze Rumunsko a Maďarsko.) Je potřeba zahrnout ženy do diskuze, protože pokud chceme řešit klimatickou krizi, společnost musí být férová – a pokud chceme férovou společnost, musíme řešit klimatickou krizi.
Doporučujeme ke čtení:
Lauder, Silvie: V pasti pohlaví
Homfray, Šárka: Proč jsme tak naštvané
Jarkovská, Lucie: Feministkou snadno a rychle
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého (e-kniha)
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele, aneb, Feministický manifest v patnácti doporučeních (e-kniha)
Bourdieu, Pierre: Nadvláda mužů
Chřibková, Marie: Nové čtení světa
Beauvoir, Simone de: Druhé pohlaví
Zdroj: Lauder, Silvie: Změna klimatu jako ženská otázka (přednáška 15. 11. 2023)
Autor článku: Mgr. Tereza Micková