Tipy na letní Young Adult čtení 2024

27. června 2024

Poslední léto – Ambrožová, Dorota
Psychologický román o komplikovaném dospívání vyprávěný očima mladé dívky Hany. Dětská naivita brzy bere za své a Hana se musí srovnat se životem, který má k její vysněné budoucnosti daleko. Zapovězená láska, vymezování se vůči učitelům i rodičům, sny a naděje, které nevyhnutelně naráží na realitu. Jak dospět a najít vlastní cestu, když k vám ti, od nichž čekáte odpověď, nejsou upřímní? V energickém a jazykově suverénním vyprávění deníkového rázu autorka dává nahlédnout do vnitřní proměny výtvarně nadané Hany v turbulentním období mezi patnáctým a devatenáctým rokem života, tedy v době velkých proměn a hledání sebe sama, a zpřítomňuje věčně aktuální lolitovský motiv vztahu mezi zralým mužem a dívkou na kraji dospělosti.sychologický román o komplikovaném dospívání vyprávěný očima mladé dívky Hany. Dětská naivita brzy bere za své a Hana se musí srovnat se životem, který má k její vysněné budoucnosti daleko. Zapovězená láska, vymezování se vůči učitelům i rodičům, sny a naděje, které nevyhnutelně naráží na realitu. Jak dospět a najít vlastní cestu, když k vám ti, od nichž čekáte odpověď, nejsou upřímní? V energickém a jazykově suverénním vyprávění deníkového rázu autorka dává nahlédnout do vnitřní proměny výtvarně nadané Hany v turbulentním období mezi patnáctým a devatenáctým rokem života, tedy v době velkých proměn a hledání sebe sama, a zpřítomňuje věčně aktuální lolitovský motiv vztahu mezi zralým mužem a dívkou na kraji dospělosti.

Den je krásný – Guisti, Amabile
Dívčí románová road movie americké autorky, jejíž hrdinka se vydává na cestu nejen po amerických dálnicích, ale i po tajemstvích vlastního srdce. Osmnáctiletá blondýna z dobré rodiny Grace žila dosud jako porcelánová panenka pod skleněným zvonem. Krásní a milující rodiče, princ na bílém koni připravený se s ní oženit, dokončená střední škola a příslib vysněné univerzity. Stačila jediná noc a tři podpásovky, které jí uštědřil nelítostný osud, aby domino popadalo a Grace musela přehodnotit svůj dosavadní svět. Se střepy iluzí v batohu a úlomky starého života v srdci se Grace vydává na spontánní road trip po Spojených státech. V New Yorku se seznámí s Channingem, nezdvořilým, ale laskavým mladíkem. A osud jako by chtěl cesty těchto dvou mladých lidí proplést, takže sdílí různé etapy cesty od Pensylvánie po Ohio, od Kentucky po Illinois, dokonce i na slavné Road 66. A zatímco se Grace musí naučit rozpoznávat své nové emoce, musí Channing zúčtovat s tragickým tajemstvím svého vlastního života.

Bláznivé léto – Mlynowski, Sarah
Milostný příběh z letního tábora. Sam není z představy léta, které ji čeká, zrovna nadšená. Odjíždí na dětský tábor, kde si kdysi jako jedenáctiletá přísahala, že se tam už nikdy nevrátí. Tentokrát sem jede jako oddílová vedoucí. Očekává, že sedm týdnů na táboře bude jedna nekonečná nuda, dokud se neseznámí s Gavinem, instruktorem jízdy na plachetnici.

Letní bouřky – Pospíšilová, Eva
Romantický letní příběh o dvou nejlepších kamarádech, jejichž přátelství se začne násobit láskou. Tohle léto bude stát za to! Paulie a Floyd mají spoustu plánů: jezdit na kolech v bikeparku, hrát videohry, chodit na procházky se psem nebo na jídlo do Blinku, a hlavně si konečně sehnat nějaké holky na školní ples. Jeden okamžik ale všechno změní. Ona je to totiž pořádná změna, když se do vás nejlepší kamarád zamiluje, ne? Přinejmenším to může vyústit v nedorozumění obřích rozměrů, které by se dalo vyřešit mnohem dřív, kdyby spolu ti dva paličáci zkrátka mluvili. Takže oprava: Tohle léto bude peklo!

Kde jsme ještě nebyli – West, Kasie
E-kniha. Příběh o přátelství i lásce vypráví Norah. Dívka, která svého kamaráda z dětství neviděla už pěkně dlouho. Teď ale nastává chvíle, kdy se může leccos z minulosti vyjasnit. A možná vzniknout i něco nového. Norah neviděla svého nejlepšího kamaráda z dětství Skylera už roky. Když se odstěhoval, byli spolu neustále v kontaktu, ale v poslední době se jejich vztah omezil na vzájemné lajkování příspěvků na Instagramu. Proto se Norah nemůže dočkat výletu, který jejich rodiny naplánovaly na léto. Ale jakmile se konečně sejdou, zdá se, že by Skyler nejradši hned zmizel. Co za tím je? Společný road trip povede oba nejen po neznámých cestách, ale i k novým objevům. Nebude to snadná jízda, ale rozhodně bude stát za to. Nakladatelská anotace.

Srdcerváči (3. část) – Oseman, Alice
Pokračování komiksového milostného příběhu dvou dospívajících chlapců. Charlieho dřív ani ve snu nenapadlo, že by ho Nick mohl taky mít rád, ale teď spolu oficiálně chodí. Nick se dokonce odhodlal a pověděl o tom svojí mámě. Ale ještě je tu Nickův starší bratr, ostatní kamarádi a rodina a blíží se školní výlet do Paříže.