Tipy na letní čtení pro dospělé 2024

24. června 2024

Hledáte inspiraci na čtení na dovolenou? Mrkněte na naše letní tipy!

Letní nebe – Colgan, Jenny
Romantický příběh od oblíbené autorky. Morag je jedinou možnou pokračovatelkou rodinného podnikání; letecké společnosti MacIntyreů. Jenomže její kroky vedou k velkým leteckým společnostem. Možná ale právě teď nastává chvíle pro návrat domů. Ostrůvky táhnoucí se na míle daleko na sever od skotské pevniny jsou malebné, ale často bičované větry a nejrůznějším nečasem. Jediným spojením s civilizací je omlácené letadlo letecké společnosti MacIntyreů. Rodinnou štafetu ve firmě má po svém dědečkovi Murdovi převzít Morag, ale mladou pilotku mnohem víc láká svět a velká dopravní letadla a chystá se se svým přítelem přijmout nabídku pracovat pro dubajské aerolinky. Dědeček však onemocní a Morag se musí vrátit do přímořského městečka Corso, aby ho zastoupila a zase na čas přepravovala ornitology, farmáře, horaly a maminky s dětmi k lékaři. Během nouzového přistání skončí na nejmenším z ostrůvků, Inchbornu, a musí vzít zavděk společností (a přístřeším) jediného obyvatele ostrova, samotářského vědce z Glasgow jménem Gregor.

Dům v blankytně modrém moři – Klune, TJ
Humorný fantasy román, ve kterém se sociální pracovník na oddělení péče pro magickou mládež musí zhostit neobvyklého a velmi tajného úkolu, na kterém závisí osud magické komunity. Už čtyřicet let vede Linus Baker spokojeně tichý život, ve kterém mu jedinou společnicí dělá jeho kočka. Jenže pak jeho klid naruší šestice magických dětí v čele s malým Antikristem, která by velmi pravděpodobně mohla způsobit konec světa. Když si Linus poprvé od svých nadřízených vyslechne, že jeho úkolem je vydat se na ostrov, kde tato různorodá šestice žije s jejich opatrovatelem, a pomoci eliminovat rizika, ještě netuší, kam až ho cesta zavede. S tím, jak se začíná sbližovat s obyvateli ostrova, totiž zjišťuje, že jeho odhodlání splnit svůj úkol podle pravidel a směrnic pomalu vyprchává.

Letní strom: Fionavarska tapisérie – Kay, Guy Gavriel
Děj fantasy románu se odehrává částečně v naší současnosti, ale především v magickém světě Fionavar. Je to příběh pětice studentů, které do „prvního světa Tapiserie“ přivede pomocí kouzel mág Loren Stříbroplášť. Mají se údajně zúčastnit oslav padesátého výročí vlády velekrále. Jenže pochmurná znamení je donutí zůstat a zjistit, jaká je jejich skutečná role i osud v epickém konfliktu, který se ve Fionavaru odehrává. Příběh má své bohy a bohyně, mágy a kouzla. Ve Fionavaru žijí trpaslíci, obři a elfové, na Pláni vládnou jezdci a setkáme se zde i s vtělením krále Artuše, Lancelota a Guinevery. Trilogie byla poprvé vydána před více než dvaceti lety a v zahraničí se setkala s takovým ohlasem, že již žije vlastním životem. Inspirovala řadu děl hudebních, literárních, malířských, také internetová fóra, blogy a dokonce vědomostní soutěže. Pro svou epičnost, věrnost ideálům a vypravěčský styl bývá přirovnávána k Tolkienovu Pánovi prstenů.

Kouzelná Paříž: Obchůdek s poklady – Raisin, Rebecca
Titul z romantické série anglické autorky vypráví příběh zklamané Anouk v půvabném starožitnickém krámku v srdci francouzské metropole. Anouk věřila na lásku, ale od té doby, co jí jeden muž zlomil srdce, o tom pravém radši jen sní. Celé dny tráví v aukčních síních nebo v šeru svého milovaného antiku a hledá ty pravé cennosti pro své zákazníky. Jednoho dne se při pátrání po novém zboží seznámí s tajemným Američanem Tristanem. Ten se až podezřele často objevuje v její blízkosti a jejich setkání bývají občas matoucí, ale vždy plná vzrušení. Bude se Anouk dál schovávat před světem mezi starožitnostmi, nebo se odváží následovat své srdce?

Modrý zázrak – Bagusche, Frauke
Mořská bioložka vypráví o své fascinaci mořem – o největším ekosystému na Zemi. Přestože oceány pokrývají dvě třetiny naší planety, o tom, co se v nich děje, toho zatím víme jen překvapivě málo.

Modrá – Lunde, Maja