Tipy na letní čtení pro děti 2024

25. června 2024

Tibet: Tajemství červené krabičky – Sís, Petr
Bohatě ilustrované vyprávění o cestě do Tibetu, prokládané poetickými, magickými příběhy, je určeno především starším dětem, ale potěší i mládež a dospělé. V graficky velice zdařilé knize se střídají úryvky z deníku z červené krabičky – z deníku autorova tatínka, který se jako filmař musel v 50. letech 20. století zúčastnit stavby silnice, která měla otevřít Tibet Číně. Plánované dva měsíce se protáhly na dva roky. Po návratu vyprávěl tatínek chlapci kouzelné příběhy: o chlapci s rolničkami, o yettiech, o setkání s chlapcem – Buddhou, čtrnáctým dalajlamou. Deníkové záznamy a vyprávění jsou doplněny po straně vysvětlujícím textem, který má dětem přiblížit některé informace o Tibetu.

Dobrodružství rychlé veverky: Velký závod – Čech, Pavel
„A teď si představ ten indián…“ „Podívej, tatínku! Škoda Superb!“, podobně dopadají rozhovory nejen mezi hrdiny tohoto příběhu, ale i v běžném životě, tak proč oba světy nespojit. Kdo říká, že Indiáni nemohou závodit v rychlých autech. Komiks o propojení vzpomínek na hrdiny z dětství s hrdiny dnešních dětí. Půvabné a hravé vyprávění pro děti kolem 10 let… a jejich rodiče.

Amálie Zubatá a půlměsíční prázdniny – Anderson, Laura Ellen
V Záhrobni začaly půlměsíční prázdniny a to znamená, že Amálie Zubatá a její přátelé nemusí do školy! Místo toho vyrazili na výlet s oddílem duhových skautů, který vedou jednorožci Robert a Ríša. Začali prozkoumávat tajemný ostrov a sbírat bobříky, náhodou však narazili na pradávné prokletí a zmenšili se do velikosti mravenců! Jak se jim podaří dokončit hrůzostrašnou výpravu a kletbu zlomit, když jsou tak PRŤAVÍ?

Letem světem s Vášou – Kotová, Marcela
Jistě víte, že všichni lidé na světě nežijí a nevypadají úplně stejně jako my v České republice. Mají okolo sebe jinou přírodu a jsou zvyklí na odlišná zvířata než my. Chtěli byste obletět svět a poznat život a zvyky lidí v jiných zemích? Vypravte se s letadélkem Vášou na cestu kolem světa a zažijte spoustu dobrodružství. Tak nasedat a letíme!

Anička u moře – Peroutková, Ivana
Vyprávění určené malým čtenářkám navazuje na dvě předcházející oblíbené knížky. Tentokrát Anička odlétá se svými rodiči na krátké prázdniny do Egypta, do přímořské Hurghady. Bere si s sebou opět svůj deník a je plná očekávání, co všechno v neznámé exotické zemi prožije…

Buď připravena – Brosgol, Vera
Komiksový příběh, ve kterém autorka čerpá z vlastních dětských zážitků. Vera chce zapadnout mezi ostatní a najít kamarády, ale pro dívku z předměstí a s ruskými kořeny to není žádná legrace. Děti v jejím okolí bydlí v honosných domech a jezdí na nejlepší letní tábory, což si Veřina máma nemůže dovolit. Je tu ovšem jedno levnější řešení – skautský tábor pro všechny děti krajanů, kteří z domoviny odešli. Vera se nedobrovolně vydává vstříc dobrodružství, kde budou výzvou nejen namyšlené skautky a všudypřítomní komáři, ale taky kadibudka z nejhorších nočních můr. Tohle léto Vera zkrátka zvládne jedině s vypětím všech sil, a pokud najde skutečné přátele. Naštěstí objeví, že má velký talent pro kreslení.