Udržitelnost v knihovnách

Když se řekne udržitelnost, většina lidí si představí něco, co je spojeno především s ekologií. Třeba boj za klima. Cíle udržitelného rozvoje jsou ale mnohem širší a obsahují i témata jako je podpora komunit, boj proti chudobě či podpora vzdělávání. Seznámit českou veřejnost s širším pojetím udržitelnosti si pro rok 2022 (ale i pro ten předešlý) předsevzaly knihovny. Opřít se při tom mohou o 17 cílů udržitelného rozvoje formulovaných Organizací spojených národů. Cíle představují program rozvoje na léta 2015 – 2030 a k jejich naplňování se zavázaly všechny členské státy OSN.

Naše aktivity

Za minutu dvanáct

Cílem přednáškového cyklu Za minutu dvanáct je nejen přiblížit veřejnosti samotný koncept udržitelnosti, ale i přinést praktické rady a návody na udržitelnější život. Přednášky se konají jednou měsíčně vždy ve středu. V únoru 2022 celý cyklus zahájil Michal Broža, vedoucí informační kanceláře OSN pro Česko. V dalších měsících jsme přivítali zakladatele konceptu OPYLaření Václava Smolíka, Jaromíra Bláhu z Hnutí DUHA, předsedu spolku Živá voda a odborníka v oboru hydrologie Jiřího Malíka a Martinu Sumbalovou, autorku bezodpadové mapy a blogu Reduca.cz.

Podrobné informace o přednáškovém cyklu a plánové akce najdete v sekci Za minutu dvanáct.

Semínkovna

Semínkovna je místo bezplatného sdílení semínek i sazeniček z domácí produkce nadšených zahradníků a zahradnic. Jde se o občanskou iniciativu sdílení vlastních vypěstovaných semínek místních rostlin – okrasných, užitkových a bylinek. Tento mezinárodní projekt (nápad pochází z Francie a Ameriky) byl vytvořen pro podporu lokálního pěstování. V ČR vznikla iniciativa Semínkovna v roce 2015 za účelem podpory svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem pro naše Semínkovny jsou francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbanks.

U nás můžete měnit semínka na hlavní budově i na pobočce Sídliště. Semínkovna je rozdělena do čtyř šuplíčků: bylinky, letničky, ovoce a zelenina, trvalky. Osivo by mělo být v “bio” kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Semínka jsou zabalena v papírových nebo malých igelitových sáčcích a doplněna údaji o druhu rostlinky, oblasti a roku sběru.

Naše Semínkovny jsou dostupné v otevírací době knihovny.

Semínkovny – webové stránky

Dary Nadace Tipsport

V našem fondu naleznete mnoho publikací na téma ekologie, ochrana životního prostřední, environmentální výchova či problémy. V letech 2021–2024 byl fond doplněn o knižní dar Nadace Tipsport, který obsahoval odborné publikace v českém i anglickém jazyce.

Projekt Remobil

2023
I v roce 2023 jsme opět připojili k projektu Remobil. Sběrná a osvětová kampaň –⁠ tentokráte pod názvem Recykluj mobil –⁠ proběhla od 2. 5. do 5. 6. 2023. Podařilo se nám vybrat 46 mobilů a Remobil díky tomu věnoval 460 Kč Jedličkovu ústavu a školám.

2021 
V roce 2021 jsme se připojili se k projektu Remobil. Jeho cílem bylo sesbírat 5 tisíc mobilů a tím přispět 50 tisíc Kč Jedličkovu ústavu a školám. Lidé tak mohli odevzdávat staré a nepotřebné mobilní telefony i v naší knihovně. Sběr probíhal v rámci Dne země v kampani Čas pro přírodu.

Nesvítí se někde zbytečně?

V roce 2020 jsme se připojili k výzvě Odborné skupiny pro tmavou oblohu České astronomické společnosti. Světelné znečištění postihuje téměř všechny obyvatele vyspělého světa. Jeho dopady jsou v oblasti bezpečnostní, zdravotní i ekologické, ochuzují nás o pohled na hvězdnou oblohu a stojí mnoho peněz i energie – zbytečně.

Světelné znečištění – webové stránky

Zdroje ke klimatu, ekologii a ochraně přírody

Projekt Fakta o klimatu

Klimatický podcast o budoucnosti

Ekolist.cz