Novinky pro dospělé – září 2024

28. srpna 2024

Nevíte, co číst? Hledáte inspiraci? Třeba ji najdete mezi novinkami v našem fondu.

Když jsme byli sirotci – Ishiguro, Kazuo
Příběh anglického detektiva, odhalujícího po téměř třiceti letech tajemství zmizení svých rodičů, žijících na počátku 20. století v Šanghaji. Román Když jsme byli sirotci patří k vrcholným dílům britského nositele Nobelovy ceny za literaturu Kazua Ishigura. Autor zde v mnohém navazuje na své předchozí čtyři prózy, v nichž zkoumá nejistý vztah člověka k prožité skutečnosti a jeho věčnou náchylnost k sebeklamu. Tentokrát tak činí skrze vzpomínky a osudy Christophera Bankse, jenž poté, co se stane slavným detektivem, napne všechny své síly, aby vyřešil případ svých rodičů, kteří beze stopy zmizeli v době jeho dětství prožitém v čínské Šanghaji. Román se geograficky pohybuje mezi Dálným východem a Londýnem v době před druhou světovou válkou a zdá se, že v něm nejde o nic menšího než o záchranu světa před zlem, které ho má brzy pohltit. Je však také možné, že realita tohoto světa, již Ishiguro zobrazuje optikou archetypu geniálního soukromého detektiva, nakonec bude úplně jiná.

Sníh, sauna, Suomi – Ahonen, Michaela
O tom, že Finsko je zemí tisíců jezer, Santa Clause a ne zrovna příznivého klimatu, slyšel snad každý. Ale víte, proč si Finové pletou běžkování a lyžování? Nebo že si můžete přivolat finského peněžního skřítka? Jak probíhá saunový teambuilding? Kolik odrazek je už moc i na Fina? A v čem jsou si tak podobní s Japonci? O tom všem a všeličem jiném se dočtete v knize Michaely Ahonen, Slovenky, která se přestěhovala do temného a studeného Finska, země mlčenlivých lidí, prohibice, mýtů a legend, zateplených šusťáků, lesů bohatých na houby a borůvky – a manželova rodiště.

A jestli umřeli, žijí tam spolu dodnes – Atwood, Margaret
Sbírka patnácti krátkých povídek oceňované kanadské autorky. Nejnovější povídkovou tvorbu oceňované kanadské autorky rámují reflexe šťastného soužití a proměny času po ztrátě nejbližší bytosti. Margaret Atwoodová dnešních dní alias Nell vzpomíná na ztřeštěnosti podzimu života, toulky milovanou přírodou či na snahu zvěčnit kocoura v přebásnění Tennysona. Probírá se tchánovou pozůstalostí a vlivem války na lidskou psychiku. Zakopává o věci, které nám zůstávají po tom, kdo vlastně nikdy tak docela neodešel. A dál píše. O matce, jež neodpovídá společenským představám, o mimozemském stvoření, které za pandemie baví lidstvo v karanténě absurditou našich dávných příběhů, o převtělení šneka do bankovní operátorky. Rozmlouvá s Orwellem nebo glosuje historii očima umučené antické filozofky.

Reparát z lásky – Peterson, Sharon M.
Román pro ženy nabitý romantikou a humorem. Persi dostala kopačky snad tím nejvíc ponižujícím způsobem, jaký si lze představit – přes živý vstup v rádiu. Tenhle kopanec jí ale pomohl si uvědomit, jakým způsobem vedla svůj dosavadní život a že potřebuje od základů překopat. Udělá si proto seznam novoročních anti-předsevzetí – v tom přece nemůže selhat. Nesnažit se zhubnout, nesnažit se být sebevědomější, nesnažit se tolik v práci, s nikým nechodit, nesnažit se být lepší sestra ani dcera. Jenomže to poslední předsevzetí se ukáže jako nejtěžší – zvlášť s matkou, která se snaží své dceři neustále plést do života a chce ji dát zpátky dohromady s jejím bývalým přítelem. Persi proto matce namluví, že už někoho má a plácne přitom první jméno, které ji napadne – jméno svého sexy souseda Nata. Ten se tak, aniž by o tom měl sebemenší tušení, stává součástí Persiina ne příliš dobře promyšleného plánu.

Zahradní projekty pro kutily – Kullmann, Folko
Pokladnice inspirativních zahradních projektů od jednoduších po ty komplikovanější. Vysvětlené návody v přehledných bodech jsou doplněny řadou fotografií zobrazující postup i výsledek.

Soběstačnost: Vlastní záhon, slepice i zavařeniny – Diederich, Marie
Autorka v knize radí, jak se stát soběstačnější, a navrhuje různé cesty, jak naplno využít zahradu i její dary. Toužíte se každé ráno vypravit do kurníku, abyste zpod sametového peří vyndali vajíčka ke snídani? Nejlépe ještě předtím, než se projdete po zahradě, utrhnete z keřů zářivě červená rajčátka a nasbíráte si čerstvé bylinky – které si později nasekáte na křupavý krajíc chleba (samozřejmě domácí) s máslem? Takhle skvělá totiž soběstačnost opravdu může být. A není to vůbec obtížné.