Nejsme jen knihovníci #2: LETNÍ SPECIÁL

27. června 2024

Přinášíme vám letní speciál cyklu Nejsme jen knihovníci rozhovor s naší knihovnickou skříťulkou Prskavkou! Co chystá s dětskými knihovníky na léto? Co ráda podniká, když zrovna není v knihovně? A jaké jsou její oblíbené knížky? Pokud neumíte prskavsky, nevadí! Přikládáme prskavčí slovníček.

Prskavčí slovník
Tě prsk – ahoj
Zaprskat si – pohrát si
Sprsknout se – skamarádit se
Odprsknout si – odpočinout si
Přeprsknout (někoho) – napálit, přechytračit
Zprskat to, něco zprskat – pokazit to
U všech prskavců – zoufalé zvolání (něco jako ježišmarja)
Vyprskni se na to, vyprsknout se na něco – vykašlat se na něco
Odprskni – odpal, odejdi
Výprsk (smíchu) – rozesmát se, výbuch smíchu
Prsklík – někdo malý a roztomilý, někdy divoký
Prsk off – den volna, volno
Záprsk – nehoda, poškození, závada

Ahoj Prskavko, jak se ti líbí u nás v knihovně?

Tě prsk! Je to jako žít v nekonečné pohádce! Knihovna je pro mě kouzelným světem čarovných příběhů a napínavých dobrodružství. Každý den je jiný a já se vždy těším na nové malé čtenáře a prsklíky. A také na knížky! Každá z nich pro mě otevírá bránu do nové říše.

Popíšeš nám, jak vypadá tvůj skříťulkovský den v knihovně?

Někdy bych si ráno ještě ráda přispala ve svém prskavčím pelíšku, ale už na mě čekají Jana s Kubou (kamarádi knihovníci) a chystáme besedy pro děti. Odpoledne pomáhám s půjčováním knížek, zaprskám si s dětmi a občas s Danielou a Kubou také připravujeme tvořivé dílničky a různé skříťulkovské aktivity – vyráběli jsme domácí mazlíčky, vánoční andělíčky, vybarvovali prskavčí pohlednice, hledali jsme dinosaury… a mnoho dalšího!

Jaké knížky ráda čteš?

Ze všeho nejraději mám dobrodružné, průzkumnické a napínavé příběhy a v poslední době jsem si oblíbila také komiksy. Ty mě okouzlily natolik, že jsem poprosila kamarádku Danielu – nejen skvělou ilustrátorku, ale i knihovnici – aby pro děti připravila komiksové šablony, do kterých by mohly samy dokreslit své vlastní příběhy. A tak vznikla komiksová soutěž! Všichni účastníci odevzdali překrásné obrázky! Přijďte se sami podívat na výstavku komiksů k nám na oddělení pro děti a nechte se vtáhnout do všech jedinečných (někdy i prskavčích) příběhů.

Prozradíš nám, co plánujete s knihovníky Janou, Danielou a Kubou na prázdniny?

V létě si chceme hlavně pořádně odprsknout a mít pár dní prsk off. Ale rozhodně nezahálíme! V červenci se vydáme na Jamajku, čeká nás Prázdninový výlet – Přelet nad Bermudským trojúhelníkem. V srpnu se děti i rodiče mohou těšit na Prázdninové čtení v zahradě Muzea berounské keramiky. A čeká nás i druhý Prázdninový výlet, kde se pokusíme vyřešit tajemství záhadného dopisu. Už se nemůžeme dočkat!

Když zrovna nejsi v knihovně, co ráda podnikáš?

Každý měsíc podnikám jednu báječnou výpravu po našem okolí. Pořídila jsem si skvělý žlutý batůžek na svačinu, mapu a buzolu. Už jste si ho u nás v knihovně všimli? 😉 Kamarádka Daniela vás prostřednictvím série komiksů Objevuj s Prskavkou na výlety vezme spolu se mnou! Jestlipak uhodnete, kam jsem se vydala naposledy

Jaký je tvůj největší sen?

Ó, prsk, mám velký sen! Moc bych si přála mít na oddělení pro děti svůj vlastní pohádkový domeček, kde by mi malí prsklíci šeptali kouzelné příběhy do ouška. Okolo domečku by byla malebná zahrádka plná voňavých bylinek a květin. Pěstovala bych tam rozmarýn, mátu a mnoho dalších rostlinek, které by provoněly celou knihovnu.

A na závěr naše tradiční otázka: jaké tři knihy by sis vzala na opuštěný ostrov?
U všech prskavců! Je těžké vybrat jen tři… Ale asi bych si do batůžku sbalila Dobrodruha –⁠⁠⁠⁠⁠ příběh o statečných dětech, přátelství a sourozenecké lásce by mi dodával odvahu a naději. Abych zahnala smutek, samotu a měla pořádný výprsk smíchu, vzala bych si Pana Smraďocha. A tu třetí? Asi knížku Tobiáš Lolness – hlavní hrdina totiž žije ve velkém stromě a já bych si přála být stejně statečná, jako je on.

Děkujeme za rozhovor, Prskavko.

Tak tě prsk a užijte si léto s knihami a dobrodružstvím!

Autor rozhovoru: Zdeňka Křivancová

Foto: archiv skříťulky Prskavky