Můžeme doma ovlivnit vznik odpadů?
Březnová přednáška cyklu Za minutu dvanáct spojila teoretické povídaní i praktické tipy. Posluchači chrlili na přednášející otázky ohledně správného třídění a vyhazování odpadů z domácnosti. Dověděli jsme se například, že je skutečně důležité třídit použitý olej, že plechovky od sprejů můžeme bez obav hodit do kovů nebo že jediný porcelánový hrnek může znehodnotit celý kontejner plný drahocenného skla.
Ukázalo se, že lidem na správném třídění a nakládání s odpady skutečně záleží. A dokazuje to i statistika – Češi jsou v třídění nejlepší v Evropě; třídí u nás asi 70 % obyvatel. V současnosti máme možnost třídit skoro vše: papír, plasty, sklo, kov, nebezpečný odpad, bioodpad a připravuje se systém na třídění textilu (což bude, stejně jako třídění ostatních surovin, ze zákona povinné) a živočišného kuchyňského odpadu.
V roce 2022 vyprodukovalo Česko téměř 40 milionů tun odpadu, což je 3,7 tuny na obyvatele. Neznamená to ale, že každý obyvatel skutečně tolik vyprodukoval – většina odpadu je totiž ze stavebnictví a demolic, část připadá na zpracovatelský průmysl, velkoobchod, maloobchod a dopravu a údržbu. Komunální odpad se u nás v současnosti drží ročně na cca 15 %, což je v Evropě standardní.
A co se s odpadem děje poté, co ho vytřídíme a vyhodíme? Zhruba 41 % tvoří právě vytříděný odpad, který se dále využije na recyklát, což je velice ceněná surovina používaná k další výrobě. Věděli jste například, že veškeré fleecové oblečení je vyrobeno z recyklovaného plastu? Asi 12 % odpadu je využito k výrobě energie, což znamená, že se spaluje a využívá jako alternativní zdroj energie. A nakonec zhruba 45 % odpadu u nás jde na skládku. Což je stále velmi vysoké číslo – i s ohledem na to, že evropský průměr tvoří 23 % a že podle směrnic bychom do roku 2030 měli skládkovat pouze 10 % odpadu. Podaří se to? A můžeme k tomu my nějak přispět?
Ano, můžeme. A je to celkem snadné.
Zaprvé – pokud máte možnost, kompostujte. Buď využívejte vlastní kompost, máte-li zahrádku, nebo si pořiďte hnědou popelnici na zelený domácí odpad. Množství odpadu na skládce se tím výrazně zmenší.
Zadruhé – umožněte recyklaci. Co to znamená? Zkrátka – třiďte to, co po vás chce třídicí systém. Čtěte nápisy na kontejnerech, informujte se. Ulehčíte tím práci zaměstnancům třídicích linek a pošlete odpad k dalšímu využití.
Zatřetí – využívejte zpětný odběr. Výrobci jsou povinni postarat se o výrobky, kterým skončila životnost, proto máte možnost odevzdat nefunkční mobily, pneumatiky, baterie, elektro… A do budoucna se chystá zpětný odběr i polystyrenu a plastových oken. Snazší už to být ani nemůže.
A proč bychom to měli dělat? Je to asi jasné, ale neškodí si to neustále připomínat – je zbytečné plýtvat zdroji, když máme možnost, jak je znovu využít. Jak umožnit cirkulární ekonomiku, která má za cíl vyprodukovat co nejméně nevyužitelného odpadu. Lidé odhazovali odpad odnepaměti. Ale až dnes nám odpady nezadržitelně přerůstají přes hlavu. Tak s tím pojďme něco udělat.
Doporučujeme ke čtení:
- Šťastná, Jarmila: Všechno, co potřebujete vědět o odpadech
- Green Matters: Zelený život
- Jak žít dobře, zdravě a ekologicky šetrně
- Upcyklace
- Hemenway, Toby: Ekosystémy měst budoucnosti
- Isaacs, Natalie: Návod na záchranu planety
- Cirino, Erica: Moře plastu
- Schulz, Christoph: Stop době plastové!
- Dorey, Martin: Už žádné plasty
- Plamondon, Chantal: Život bez plastů
- Konec plýtvání jídlem
Zdroj: Šťastná, Jarmila: Můžeme doma ovlivnit vznik odpadů? (přednáška 13. 3. 2024)
Autor: Tereza Micková