Méně je více aneb minimalismus v praxi
Všichni tak nějak tušíme, že vánoční a zimní čas by měl být o něčem jiném než o frenetickém nakupování a trápení se nad dárky. Přesto většina z nás stresu před svátky neunikne. Jak z toho ven? Zkuste si do života pozvat minimalismus, koncept, kterému “propadá” stále více lidí. Proč? To je snadné – s minimalismem bude váš život jednodušší.
Minimalismus pro lepší život
Snížit počet věcí, které zatěžují náš každodenní život, má spoustu výhod – méně stresu (více se soustředíte na to, co je opravdu důležité), více peněz (omezíte impulzivní nakupování), snazší úklid, lepší vztahy (jste dostupnější pro své blízké), menší eko stopu, zdravější tělo i mysl (lépe nasloucháte svému okolí) a v neposlední řadě svobodu. Zní to jako splněný sen… a v mnoha ohledech také je. Ale jak začít?
Nástroje, které vám pomohou
Nástrojů, které vám mohou ulehčit vstup do minimalismu, je mnoho. Například se můžete řídit konceptem D.E.A.L., kdy D = definice – definujete si své hodnoty, cíle a pravidla; E = eliminace – eliminujete to, co pro vás není důležité; A = automatizace – naučíte se delegovat; L = liberalizace neboli osvobození od zbytečné zátěže.
Zajímavý je také Parkinsonův zákon, díky kterému si uvědomíte, že práce se rozrůstá tak, aby vyplnila dobu, která je k dispozici na její vykonání. To znamená, že když si na úklid vyhradíte čtyři hodiny, zabere vám čtyři hodiny. Pokud si vyhradíte jednu, zabere vám úklid jednu hodinu. Zní to velmi jednoduše, ale právě v tom tkví síla.
Velmi užitečným nástrojem pro nákup věcí je takzvané CPU, vzoreček, který vám ukáže skutečnou cenu předmětu, který si plánujete koupit. V tomto vzorečku dělíte pořizovací cenu předmětu celkovým počtem použití. Zjistíte, že se vám mnohem víc vyplatí pořizovat si věci, které vydrží déle.
Nakupovat, či nenakupovat?
Není pravda, že minimalismus znamená vzdát se nových věcí. Znamená “pouze” omezení zbytečného a impulzivního nakupování. Při nákupu je dobré položit si tři zásadní otázky: 1) Přidá to hodnotu mému životu?, 2) Můžu si to dovolit? a nakonec 3) Jaké jsou skutečné náklady?, s čímž nám pomůže už zmiňované CPU.
Pokud máte s nezřízeným nakupováním problém, můžete vyzkoušet nákupní seznamy – týdenní a měsíční. Na týdenní nákup si napíšete běžné položky, jako je jídlo, drogerie a podobně. Na ten měsíční uvedete věc, kterou byste si chtěli koupit, a datum. Necháte měsíční seznam ležet a po měsíci či jiné delší době se na něj znovu podíváte a zhodnotíte, zda danou věc stále potřebujete či zda o ni stále stojíte. Tak se dá snadno vyhnout zahlcování domova věcmi, které po jednom použití pouze sbírají prach.
Vyhodit, či ponechat?
Minimalismus neznamená ani to, že byste během jednoho dne měli vyhodit všechny své věci. Populární minimalistka Marie Kondo radí, abyste si ponechali pouze ty věci, které vám přinášejí radost. A abyste si na to dali tolik času, kolik potřebujete. Každému trvá “očista” jinak dlouho a každý se zbaví jiného počtu věcí, než dojde ke kýženému stavu.
Při zbavování se věcí se opět osvědčila metoda tří otázek: 1) Proč to vlastním?, 2) Jak často to používám?, 3) Opravdu to potřebuji?.
Minimalismus učí umění “nechat být” (the art of letting go), které se netýká pouze věcí, ale třeba i vztahů. Výsledkem je lehkost a pocit přítomnosti v okamžiku. S tím se pojí populární koncept mindfulness, který zdůrazňuje prožívání okamžiku a zbytečného nezatěžování se minulostí či budoucností. Zajímavostí je, že při praktikování mindfulness byly prokázány strukturální změny v mozku.
Minimalismus je životní styl, který vám umožní bohatší život, jakkoli paradoxně to může znít. Zkusíte ho? Pokud jste nestihli přednášku Patrika Zouhara, můžete se inspirovat v nějaké z příruček, které jsou k dispozici v našem fondu:
Doporučujeme ke čtení:
Cal Newport: Digitální minimalismus
Joanna Glogaza: Slow Fashion
Margareta Magnusson: Životní úklid
Joshua Fields Millburn: Lásku si zaslouží lidé, ne věci
Marie Kondo: Zázračný úklid
Kateřina Varhaník Wildová: Manifest disfrutalismu
Henry David Thoreau: Walden
Michaela Gajdošová: Život skoro bez odpadu
Camille Ratia: Bez odpadu
Béa Johnson: Domácnost bez odpadu
Kerri L. Richarson: Zatočte s nepořádkem
Beth Penn: Knížka o uklízení
Zdroj: ZOUHAR, Patrik: Minimalismus: Zjednoduš si život (přednáška, 7. 12. 2022)
Autor: Tereza Micková