Děti si připomněly svoji zesnulou spolužačku a podpořily onkologicky nemocné vrstevníky

27. června 2024

Na 2. ZŠ a MŠ  Beroun proběhl ve čtvrtek 13. 6. 2024 Charitativní dětský den, do které se zapojila také Městská knihovna Beroun. Konal se na památku Veroniky Kerlové (27. 9. 2010 – 12. 6. 2023), která tuto školu navštěvovala. Výtěžek z dobrovolného vstupného putoval na konto Nadačního fondu P3tule, který podporuje děti s onkologickým onemocněním.

O Veronice

Verunka byla až do svých 9 let zdravá šikovná dívka. Ráda malovala, tancovala, ochutnávala exotické pokrmy, hrála na klavír a milovala kočky. V roce 2020 onemocněla osteosarkomem (rakovinou kostí). Po prvním kole chemoterapií a náročné operaci (rostoucí endoprotéza kolene – 2. provedená operace tohoto typu v ČR) začala opět chodit do školy. Nemoc se jí bohužel 2x vrátila a přes moderní léčbu včetně experimentální biologické zemřela 12. 6. 2023 ve věku 12 let.

Program připravili sami žáci, učitelé a rodiče, součástí bylo např. vystoupení školního sboru, divadelní představení a řada tvořivých a hravých stanovišť (korálkování, malování na obličej, balónková show, výroba pohlednic, šifry). Zapojila se také berounská Střední zdravotnická škola. Její studenti zajistili realistický trénink první pomoci (přivolání pomoci, stabilizovaná poloha, zástava krvácení, ošetření zlomenin atp.). Na stanovišti Městské knihovny Beroun si pak děti mohly vyrobit vlastní loutku z papíru a zahrát si s ní loutkové divadlo.

Akci pořádali manželé Kerlovi, rodiče Verunky, ve spolupráci s 2. ZŠ Beroun a Nadačním fondem P3tule. V jeho prospěch se vybralo 13 125 Kč.

O NF P3tule

Nadační fond P3tule založili manželé Šárka a Petr Musilovi z Tábora, kterým v roce 2022 zemřel jejich jediný syn Petr. Od té doby plní onkologicky nemocným dětem přání, pomáhají rodinám dětí a podporují zdravotnická zařízení.  Za dva roky svého fungování NF P3tule podpořil 82 dětí s rodinami, včetně několika oddělení dětské onkologie. Charitativní činnosti se věnují ve svém volném čase, 100 % vybraných prostředků jde na pomoc dětem a jejich rodinám.

Svojí návštěvou přišel Charitativní dětský den podpořit také módní návrhář Osmany Laffita z nedalekého Nižbora a místostarosta Berouna Dušan Tomčo

Autor: Vlastimil Kerl