Cyklus Za minutu dvanáct pokračuje!
Od září opět začínají pravidelné přednášky z cyklu Za minutu dvanáct. Každou druhou (případně třetí) středu v měsíci si můžete přijít poslechnout přednášku na zajímavé téma týkající se udržitelnosti, ekologie, férové společnosti… a samozřejmě také o daném tématu podebatovat. V letošním školním roce se můžete těšit na udržitelnou módu v podání spolku Textilmanie, přednášet bude renomovaná novinářka Silvie Lauder či agroekolog Tomáš Uhnák a další. Pro další informace sledujte náš web nebo městskou výlepovou plochu.
Rozmanitost berounské přírody je třeba chránit
V září jsme se sešli na přednášce Emila Šnaidaufa, který je odborníkem na přírodu Berouna a okolí, a vyslechli jsme si nesmírně poutavé povídání o tom, čím vším je náš domov zajímavý a vzácný a proč je potřeba ho zodpovědně chránit.
Přednáška obsáhla tři chráněné krajinné oblasti v našem regionu: Brdy, Křivoklátsko a Český kras. Každá oblast je něčím specifická a jedinečná. Například Brdy na některých místech díky své historii vojenského území typem připomínají severskou tundru – najdeme zde vřesoviště nebo rašeliniště, která regenerovala požáry vzniklými při cvičné střelbě. Z živočichů se tady vyskytuje vzácný listonoh letní, který žije v loužích a svým vzhledem připomíná trilobita. Zajímavé je, že mu nevadí, ani když louže vyschne – jeho vajíčka na suchu přežijí až 20 let. Kromě toho tu můžeme potkat původní populaci jelena lesního, vodního ptáka bekasinu otavní, dokonce i orla mořského nebo rysa, který se zde pohybuje od 90. let. Podle posledních pozorování do Brd konečně zavítal i vlk.
Na Křivoklátsku zase žije například včelojed lesní, migrující dravec, který se živí vosami a jejich larvami.
Český kras je oproti tomu bohatý na vzácné druhy rostlin a stromů – roste zde mimo jiné třeba dub šípák nebo nápadná orchidej rudohlávek.
Celé území Berounska a okolí leží na velmi rozmanitém geologickém podloží, které zahrnuje mnoho druhů hornin. Kupříkladu na Kodě v Srbsku se kdysi těžilo i zlato. Nachází se zde velké množství různých ekosystémů se svými specifickými podmínkami. Tím vším jako centrální linka protéká Berounka, která kupodivu v třetihorách tekla opačným směrem a na některých místech byla široká i neuvěřitelné tři kilometry.
Příroda v okolí Berouna má dlouhou a rozmanitou historii, je nesmírně pestrá, úchvatná a důležitá. Měli bychom si to uvědomit a zasadit se o její ochranu – například podporou vyhlášení Národního parku Křivoklátsko.
Doporučujeme ke čtení:
Tomáš Makaj: Křivoklátsko
Martin Kuška: Křivoklátsko
Emil Šnaidauf: Život Berounska a Křiovklátska
Karel Kuklík: Chráněná krajinná oblast Český kras
Jiří Jiroušek: Nebeské pohledy na Český kras
Tomáš Makaj: Brdy
Martin Čihař: Brdy
Petr David: Brdy známé i neznámé
Zdroj: ŠNAIDAUF, Emil: Příroda Berounska a ochrana její rozmanitosti (přednáška 20. 9. 2023)