Komenský znovu ožívá v ilustracích Václava Sokola

27. září 2024

V úterý 3. září 2024 se uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy ilustrací Václava Sokola k novému vydání Komenského knihy Orbis pictus. Okamžiky z vernisáže zachytil berounský fotograf Daniel Kreissl.

Výstava představuje přelomovou učebnici Jana Amose Komenského v aktuálním podání předního českého výtvarníka Václava Sokola. K vidění bude do konce září v prostorách vestibulu a oddělení pro dospělé.

Zatím posledním zástupcem v dlouhé řadě rytců, grafiků a malířů, kteří v průběhu 366 let zdobili ilustracemi ORBIS PICTUS Jana Amose Komenského, se stal český výtvarník VÁCLAV SOKOL. Pro několik nových vydání „Světa v obrazech“ vytvořil již desítky rozměrných pastelů, které tvoří plnohodnotnou obrazovou protiváhu Komenského nestárnoucímu textu. Autor ilustrací s respektem vzhlíží ke svým předchůdcům, přesto čtenáři předkládá své vlastní vidění světa zachycené nezaměnitelným rukopisem. Kolekce rozměrných pastelů tvoří základ berounské expozice a představuje i čerstvé ilustrace k nejaktuálnějšímu výboru z roku 2023 „Orbis Pictus – Člověk a jeho svět podle Komenského“.

Kreslíř a grafik Václav Sokol se narodil v Praze v roce 1938 v rodině architekta Jana Sokola. Maminka byla historičkou umění, jeho bratrem je filosof Jan Sokol. V letech 1953–1958 vystudoval střední výtvarnou školu. V šedesátých letech pracoval v Památníku národního písemnictví, později v propagačním oddělení podniku Stavby silnic a železnic. Podepsal Chartu 77. Své kresby uhlem a pastelem vystavoval od roku 1976 na řadě samostatných výstav v Praze a dalších českých městech, v roce 2006 pak v Českém centru v Paříži a v Kyjevě. Realizoval betlémy do kostelů v Ústí nad Orlicí a Odoleně Vodě u Prahy. Svými ilustracemi doplnil řadu knih: Poselství Ježíšovo – výběr textů z evangelií (1969, autor Jan Sokol), Rozmluva o moudrosti (1983, Hryhorij Skovoroda), Čtení z Bible (1996, Jan Sokol), Tři kázání o Jonášovi (2007, Svatopluk Karásek), Chudý, který našel radost (2015, A. de la Gorce). Jako autor textů je podepsán i pod Výtvarnou čítankou (2017), která je výborem textů a recenzí o výtvarném umění.

Děkujeme panu Kameelu Machartovi a panu Ondřeji Skripnikovi z Katedry sociální a kulturní antropologie Univerzity Karlovy za milou spolupráci při organizaci výstavy. Skvělý hudební doprovod zajistili šikovní hudebníci ze SZUŠ Dr. Lidinské.

V nabídce lekcí pro školy máme nově také program KOMENSKÉHO ORBIS PICTUS. Víte, co je to ráhno? A jak by Komenský popsal dnešní svět? Více informací najdete v našem přehledu programů.