Jak pomoci zraněným divokým zvířatům

29. března 2023

V březnu nás v rámci cyklu Za minutu dvanáct navštívil Pavel Moulis, ochránce přírody, sokolník a myslivec, aby nám povyprávěl o tom, jak fungují záchranné stanice a co může člověk udělat, když v přírodě narazí na zraněné zvíře.

Zdá se to neuvěřitelné, ale ročně v záchranných stanicích po celé republice skončí přibližně 30 000 zvířat. Ta rokycanská, ve které Pavel Moulis působí, přijme ročně okolo 600 až 700 zvířat. Z tohoto počtu se asi polovina vrátí do divoké přírody, 30 % uhyne a zbytek dožije v záchranné stanici.

Do záchranných stanic se dostávají všechny druhy divokých zvířat, z těch vzácnějších je to třeba orlovec říční nebo včelojed lesní. Pracovníci stanic pomáhají i s někdy až bizarními případy, například přenosem mraveniště (které se musí přenášet po patrech a je zcela zásadní přenést i královnu), úpravou nebo stěhováním čapích hnízd (která mohou vážit až okolo tuny) nebo záchranou zvířat z domovních bazénů a jiných neobvyklých míst.

Kromě toho se záchranné stanice věnují i ochraně různých biotopů, sledování vzácnějších druhů (například orla mořského), chovu dravců a vzdělávání veřejnosti.

A co dělat, když na procházce přírodou narazíte na (zjevně) zraněné zvíře? Nejlepším postupem je spojit se s odborníkem – buď přes aplikaci Zvíře v nouzi, nebo telefonem na číslo, které najdete na: https://www.zvirevnouzi.cz, případně na centrální dispečink záchranných stanic: 774 155 155.

Pokud chcete podpořit záchranné stanice, informace naleznete na již uvedené stránce nebo na http://www.csop.erc.cz, pokud chcete podpořit přímo Záchrannou stanici Rokycany.

Doporučujeme ke čtení:
Jensen, Per: Zvířata nejsou bez citu
Lang, Angelika: Ptáci
Mebs, Theodor: Dravci Evropy
Wohlleben, Peter: Citový život zvířat
Parker, Jennifer: První pomoc pro kočky
Parker, Jennifer: První pomoc pro psy

Zdroje:
MOULIS, Pavel: Záchrana divokých zvířat v praxi (přednáška 8. 3. 2023)
Zvíře v nouzi – informační leták

Autor: Tereza Micková